Bąbelsy. Recenzja

Informacje

Tytuł: Bąbelsy
Rodzaj: logiczna / familijna
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 1-2
Czas gry: 20-30 minut

Wstęp

Bąbelsy są prostą grą przeznaczoną dla dwóch osób, ale pozwalającą również na partię jednoosobową. Tytułowe stworki są małymi, kolorowymi kulkami. Ich głównym celem jest znalezienie planety, a następnie połączenie się ze swoimi kolegami o podobnej barwie. Gracze będą im w tym pomagać, łącząc je w grupy i zdobywając punkty.

Zawartość

Elegancko wykonane pudełko wpada w oko dzięki kolorowym grafikom Bąbelsów na okładce. W środku znajdziemy składaną planszę, na której możemy grać z obu jej stron, na każdej z nich widnieje inna para barwnych planet. Niewielka rzecz, ale bardzo miła, szczególnie biorąc pod uwagę, że grafiki stoją na wysokim poziomie i są jednym z większych atutów gry. Prócz tego blisko setka różnokolorowych żetonów Bąbelsów wykonanych z grubej tektury, lniany woreczek do ich przechowywania oraz instrukcja. Mam tutaj małe zastrzeżenie do dwóch rzeczy. Po pierwsze żetony Bąbelsów mogłyby mieć dwustronny nadruk. Po drugie instrukcja jest tak złożona, że niewygodnie się ją czyta. Nie są to jednak mocno rażące problemy.

Zasady

Celem rozgrywki jest zdobycie jak największej liczby punktów. Dokonać tego można za pomocą łączenia Bąbelsów w jednym kolorze na naszej planecie w linie o długości trzech bądź więcej żetonów. Zależnie od tego, jakiego koloru będą połączone stworki, będziemy mogli użyć innej umiejętności. I tak na przykład aktywowanie czerwonych Bąbelsów pozwoli na zamianę miejscami dwóch z nich na planecie przeciwnika, a połączenie żółtych dorzuci dodatkowy punkt oraz usunie niewygodny żeton z planszy.

Oczywiście nowych lokatorów na swojej połowie trzeba skądś brać. Dlatego też każdy z graczy wykonuje kilka akcji po kolei:
1. Dołożenie na środek planszy Bąbelsów z worka, jeśli są wolne pola
2. Zamiana miejscami dwóch sąsiadujących ze sobą Bąbelsów na środku planszy (opcjonalnie)
3. Ściągnięcie na swoją planetę dwóch sąsiadujących Bąbelsów

I to właściwie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Zasady są proste i przejrzyste, można je spokojnie wytłumaczyć każdemu.

Wrażenia

Bąbelsy nie stanowią wymagającego wyzwania, chociaż momentami trzeba się dobrze zastanowić czy kolejny ruch nie zablokuje naszej planety. Jest to o tyle ważne, że alternatywne kryterium zakończenia gry to zablokowanie swojej części planszy, a co za tym idzie – porażka. Nie jest to zbyt częsta sytuacja, szczególnie po kilku partiach i zapoznaniu się z tytułem.

Sama mechanika Bąbelsów jest próbą bezpośredniego przeniesienia popularnych gier komputerowych z rodzaju “match 3”. Tytuły tego rodzaju charakteryzuje łączenie kolorowych kulek czy identycznych symboli w grupy i zdobywanie punktów za to. Tutaj jest to rozszerzone o rywalizację z drugim graczem. Myślę, że to całkiem przyzwoita próba odzwierciedlenia czegoś z ekranu na papierze. Gra się dość przyjemnie i płynnie, a jeśli idzie nam za łatwo, to zawsze można zwiększyć sobie poziom trudności. Polega to na zwiększeniu liczby czarnych Bąbelsów, które nie łączą się jak inne, przez co blokują ruchy, co zawęża na starcie nasze możliwości.

Dodatkowym trybem w Bąbelsach jest możliwość gry solo. Jest to duży plus, ponieważ nie czuć, by dodano tę możliwość na siłę, a jedynie wykorzystano okazję do rozszerzenia zabawy o system dla jednego gracza. W trybie jednoosobowym czeka na nas 20 różnorodnych łamigłówek, gdzie musimy oczyścić planetę z bąbelsów stosując minimalnie inne zasady. Każdy z poziomów jest trudniejszy od poprzedniego, więc wystarczy na dłuższą chwilę główkowania.

Podsumowanie

Bąbelsy są solidną grą z przyjemnymi dla oka grafikami. Powinny przypaść do gustu przede wszystkim graczom niedoświadczonym bądź grającym okazyjnie. Również dzieci nie będą zawiedzione, kolorowe bąbelsy z pewnością przykują ich uwagę. Gracze zaawansowani, czy też szukający czegoś wymagającego, mogą się nieco znudzić po kilku partiach. Nie umniejsza to jednak Bąbelsom, bo osoby, do których są kierowane, powinny być zadowolone z wyboru.

Ocena

7/10. Prosty i ładnie wykonany familijny tytuł z trybem łamigłówek.

Plusy

  • Dobra jakość elementów
  • Kolorowa grafika
  • Plansza o dwóch różnych stronach
  • Jednoosobowy tryb łamigłówek

Minusy

  • Bąbelsy mogłyby mieć nadruk obustronny
  • Niewygodnie składana instrukcja
  • Nie dla zaawansowanych graczy

Dziękuję wydawnictwu Rebel za przesłanie egzemplarza do recenzji.

W razie pytań odnośnie do gry zapraszam do kontaktu na wiktor.gil@gmail.com

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/babelsy-recenzja/
Twitter