Fauna. Recenzja.

Informacje

Tytuł: Fauna

Rodzaj: edukacyjna / familijna
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 20-60 minut

Wstęp

Fauna jest grą-quizem, gdzie gracze zdobywają punkty za udowodnienie swojej wiedzy. Siadając do gry, popisać się można tym, co wiemy o przeróżnych zwierzętach zamieszkujących świat. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie i momentami wymaga od graczy dłuższego zastanowienia się.

Zawartość

W pudełku Fauny znajdziemy przede wszystkim 180 kart z informacjami dotyczącymi przeróżnych zwierzaków. Karty nie posiadają klasycznych, zakrytych rewersów. Po każdej stronie mieszczą się dane innego zwierzęcia. Dalej mamy bardzo dużą planszę z mapą całego świata podzielonego na regiony. Do tego mnóstwo drewnianych kostek służących za znaczniki graczy bądź pomagających w określaniu zdobyczy punktowych. W wyprasce jest jeszcze małe, kartonowe pudełko do trzymania kart. Wypraska pozwala na wygodne trzymanie całej zawartości, lecz uważam, że jest za duża. W efekcie samo pudełko również jest sporych rozmiarów, zupełnie niepotrzebnie.

Zasady

Jako gra edukacyjna, Fauna nie posiada skomplikowanych zasad. Można je z łatwością wyjaśnić każdemu, zarówno dzieciom, jak i nieobeznanym z planszówkami dorosłym. Na początku gry każdy z graczy otrzymuje 6 drewnianych znaczników. Następnie wybieramy poziom trudności gry, czyli stronę kart z zieloną obwódką bądź z czarną. Potem pozostaje już tylko pokazać pierwszego zwierzaka, którego dane będziemy wskazywać. Zwykle są to:

 • Obszar zamieszkania
 • Ciężar
 • Wzrost/długość
 • Długość ogona.

Pierwszy gracz kładzie swoją kostkę na jednym z obszarów planszy bądź na torze liczbowym poniżej mapy, starając się wskazać poprawne dane. Następnie robi tak każdy po kolei, aż skończą się znaczniki lub każdy spasuje. W Faunie występują jednak dwa istotne utrudnienia, przez które trzeba uważnie decydować o swoich wyborach. Po pierwsze na każde pole tylko jedna osoba może położyć znacznik. Po drugie, jeśli nasz wybór okaże się mocno odstający od poprawnej odpowiedzi, to tracimy kostkę. Na szczęście na koniec tury odzyskujemy jeden znacznik. Po zakończeniu wybierania następuje zliczanie punktów. Za poprawną odpowiedź otrzymuje się pełną pulę punktów. Za odpowiedź „blisko”, czyli zwykle na sąsiednim polu, około połowy. I to wszystko. Gramy tak długo, aż ktoś osiągnie minimalną liczbę punktów zależną od liczby graczy.

Wrażenia

Opisywana przez mnie Fauna jest drugą edycją tej gry. W porównaniu do pierwszej edycji sprzed kilku lat nie zmieniło się nic pod względem mechaniki. To dalej te same zasady. Główną różnicą są zaktualizowane informacje dotyczące zwierząt. O szczegółach na ten temat można przeczytać w linku poniżej recenzji.

Fauna pozwala na szybkie i ciekawe rozgrywki w każdym towarzystwie. Sprawdziła się zarówno w rodzinnym gronie, które nie ma do czynienia z grami na co dzień, jak i osobami lubującymi się w cięższych tytułach. Przyznam jednak, że o ile pierwsza grupa mogłaby spędzić cały wieczór przy Faunie, to zaawansowani raczej nie będą chcieli rozgrywać więcej niż 1-2 partii traktując ją jako filler. Grupą docelową są oczywiście rodziny oraz dzieci, więc plusem jest, że gra nie odrzuca innych.

Sama rozgrywka jest bardzo przyjemna. Jedynie momentami zdarzają się przestoje spowodowane myśleniem nad słusznym wyłożeniem swojego znacznika. Na początku obawiałem się nieco o regrywalność Fauny. Wszak jest to quiz, więc jeśli zapamiętam informacje zawarte na kartach, to gra mnie znuży. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie się martwiłem. Mając 360 zwierząt, gdzie w grze wykorzystujemy 5-10 z nich, jest bardzo trudno wszystko spamiętać. Nawet zaawansowany gracz z dobrą pamięcią rozegra spokojnie kilkadziesiąt partii, ciągle odkrywając nowe zwierzaki. Co dopiero dzieci czy osoby sporadycznie siadające do grania. Im Fauna nieprędko się znudzi.

Z drobnych zalet dodałbym jeszcze dwa poziomy trudności. Pierwszy, czyli karty z zieloną obwódką, jest nieco bardziej elastyczny i pozwala na pewien margines błędu. Drugi, czarny, wymaga dokładniejszego wskazywania informacji. Przyznam się, że nawet zielony bywał momentami bardzo wymagający, więc nie ma co nastawiać się na łatwe odpowiedzi. Miłym gadżetem jest także pudełko, które mając karty w środku, zakrywa informacje o zwierzętach, pozwalając jedynie na oglądanie rysunku i czytanie ogólnodostępnych danych.

Główne co mógłbym zarzucić Faunie to lekki efekt „kuli śnieżnej. Jeżeli ktoś na początku się potknie i straci kilka swoich znaczników, to jego przeciwnicy bez problemu odskoczą na torze punktowym. Potem wystarczy już tylko zachowawcza gra i utrzymywanie przewagi, by zwyciężyć. Najbardziej jest to widoczne przy graniu w 2 osoby, wraz ze zwiększeniem liczby graczy problem zanika.

Gra potrafi czasem spłatać nam psikusa. Zdarza się, że zwierzę nie ma ogona. Wówczas na karcie nie pojawia się informacja o jego długości. Niekiedy jednak takie zwierzę ma długość ogona określoną jako 0 centymetrów i tyle właśnie należy oznaczyć na torze. Czy to chochlik drukarski czy celowy błąd – nie wiem.

Graficznie moim zdaniem Fauna prezentuje się należycie. Nie jest to wizualna uczta, ale też nie odstrasza. Myślę, że mapa mogłaby być nieco wyraźniejsza, ponieważ niekiedy ciężko odczytać punktację za poszczególne regiony. Szczególnie, gdy jest ich sporo.

Podsumowanie

Fauna to udana gra edukacyjna, przy której można miło spędzić czas i zarazem nauczyć się co nieco o zwierzętach. Dobrze działa zarówno na 2, jak i na 6 osób, chociaż lepiej siadać do zabawy w większym gronie. Spora liczba zwierząt pozwoli na wiele rozgrywek, które nie będą się powtarzać. Niski poziom skomplikowania nie sprawia, że gra jest banalna. W swojej klasie Fauna jest bardzo dobrym tytułem i myślę, że warto się nad nią pochylić, szczególnie jeśli jest się miłośnikiem quizów.

Ocena: 8/10 Edukacyjny quiz o zwierzętach dla każdego planszówkowicza.

Plusy

 • Zawiera walory edukacyjne
 • Także dla zaawansowanych graczy
 • Prosta i szybka rozgrywka
 • Łatwe zasady
 • Przejrzyste informacje na kartach

Minusy

 • Lekki efekt „kuli śnieżnej
 • Trochę za duże pudełko
 • Mapa mogłaby być wyraźniejsza

Przydatne linki

W razie pytań odnośnie do gry zapraszam do kontaktu na wiktor.gil@gmail.com

Dziękuję wydawnictwu Rebel za przekazania egzemplarza do recenzji.

 

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/fauna-recenzja/
Twitter

1 thought on “Fauna. Recenzja.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.