Imionki. Kreatywna gra dla najmłodszych. Recenzja

Informacje o grze

Tytuł: Imionki
Wydawnictwo: GRANNA
wiek: od 15lat
ilość graczy: 2-6
czas rozgrywki: około 20 minut.

Biedne IMIONKI, zupełnie zapomniały jak się nazywają. Pomóż im, wymyślając pseudonimy. Gromada zabawnych stworków liczy na twoją wyobraźnię.

IMIONKI, to ciekawa gra edukacyjna dla najmłodszych. Mówiąc fachowo rozwija zdolności koncentracji, wzrokowe, słuchowe, a przy odrobinie wyobraźni dorosłych może też posłużyć do nauki kolorów, czy liczenia 🙂 . Dawno nie było na rynku czegoś tak nieskomplikowanego a zarazem ładnego. Dzieci ją uwielbiają… dorośli na wesołych imprezach z magicznymi miksturami także 🙂

Zawartość

Kwadratowe pudełko jest bardzo ładnie ilustrowane. na odwrocie znajdziemy rysunek z kartami Imionków, oraz skrócony opis zasad. GRANNA zadbała, by opakowanie krzyczało: kup mnie, kup mnie 🙂 . W środku jest może trochę za dużo mieszaniny N2, O2, CO2 i innych gazów szlachetnych, ale nie czepiajmy się szczegółów. to co najważniejsze, to duże karty i krótka przystępna instrukcja.

Instrukcja jest nie tylko przystępna, ale też miła dla oka, kolorowa, z zaznaczonymi na czerwono ważnymi kwestiami dotyczącymi rozgrywki.

Karty są duże, wydrukowane na papierze o średniej gramaturze. Na rewersach mają ładne pastelowe tło przypominające tapetę w pokoju dziecięcym, a na awersach śliczne kolorowe i bardzo fantastyczne w kształtach stworki, czyli tytułowe Imionki.

Kreatywna gra edukacyjna?

Celem gry jest zdobycie kart Imionków w jak największej ilości. Żeby móc to zrobić, należy wykazać się pamięcią i dobrym refleksem. Do naszej gromadki możemy przyjąć Imionka, który został już wcześniej przez kogoś nazwany, a my po jego odkryciu jako pierwsi wypowiemy jego imię. Oczywiście, wszystkie Imionki z talii kart odsłoniętych również wędrują wówczas na naszą rękę.

Sama rozgrywka przebiega następująco: Gracz odkrywa kartę i jeśli jest to Imionek bez imienia, należy go nazwać. Mogą to być skojarzenia z wyglądem, kolorem, ale mogą to być też zupełnie abstrakcyjne pseudonimy. kolejny gracz odkrywa kartę i sytuacja się powtarza, lub jeśli wylosuje nazwanego stworka, należy jak najszybciej wypowiedzieć jego imię. Kto wygrywa zgarnia pulę znajdującą się pod Imionkiem wraz z nim.

Jeśli nikt nie będzie w stanie przypomnieć sobie imienia już nadanego, gracz który wyciągnął Imionka powinien nadać mu nowe imię.

W przypadku, gdy dwie lub więcej osób jednocześnie wypowiedziało imię karta zostaje na stole i rozgrywka toczy się dalej.

Gra kończy się gdy zostanie wylosowany ostatni Imionek. Dodatkowo można urządzić plebiscyt kto wymyślił najzabawniejsze imię dla stworka.

 

Wrażenia i podsumowanie

Imionki mają przepiękne grafiki, oraz kolory. Gra jest bardzo prosta, ale daje bardzo dużo możliwości wprowadzania zasad opcjonalnych. Na przykład zamiast zmienna ilość kart które można zabrać po prawidłowym nazwaniu Imionka, Albo kara za błędne nazwanie stworzonka. Jedno jest pewne, w grze jest zawsze dużo śmiechu, trochę kłótni i porządna dawka ćwiczeń wyobraźni i kreatywności.

 

Wspomniałem na początku, ze to gra edukacyjna i ze rozwija wiele umiejętności. Ćwiczy wzrok, uwagę, pamięć, a dla starszych dzieci warto wprowadzić elementy matematyki, czy nazywania kolorów. W zależności od wykorzystania, gra może pełnić też funkcję terapeutyczną.

Rozgrywki są bardzo żywiołowe, dzieci od razu podchwytują zasady i czasem próbują oszukiwać 🙂 Czasem bywa chaotyczna, ale rola już w tym dorosłych, żeby pilnować umówionych zasad.

Pudełko jest niewielkie, co umożliwia zabranie gry wszędzie, gdzie tylko przyjdzie nam ochota.

W odpowiednio zaprawionym towarzystwie gra sprawdza się też jako zabawna imprezówka.

Regrywalność jest wprost proporcjonalna do kreatywności grających.

Imionki polecam jako grę na wycieczki do pociągu, do zabaw edukacyjnych i terapeutycznych, albo na suto zakrapiany imprezy dobrze dobranych przyjaciół. Osobiście mam ochotę wykorzystać grę na tzw. Papka party z zakąskami w postaci papek dziecięcych pewnej firmy której nazwa kojarzy się z kwiatem. 😉

Moja ocena to 7/10 W swojej kategorii gier dla najmłodszych, to bardzo dobra, choć nieskomplikowana pozycja.

Plusy

  • Proste zasady
  • Bardzo fajne grafiki
  • Szybka rozgrywka
  • Daje wiele możliwości wykorzystania kart.

Minusy

  • Jeśli będzie ogrywana wciąż w tym samym gronie dzieci, pomysły szybko się skończą
  • Kart mogły by być nieco grubsze

Dziękujemy wydawnictwu GRANNA za przesłanie gry do recenzji.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/imionki-kreatywna-gra-dla-najmlodszych/
Twitter