Motto. MIłość, kasa, czy pasja? Recenzja

​​”Jakie jest Twoje motto życiowe? Miłość, Pasja, czy Pieniądze? Stawiasz na znalezienie drugiej „połówki”, chcesz się poświęcić swojemu hobby, a może po prostu marzysz o bogactwie?Tylko umiejętne połączenie tych trzech wartości doprowadzi do ostatecznego zwycięstwa! Podobnie jak w życiu, przyda się trochę szczęścia, przewidywania i chłodnej kalkulacji.

Ciekawa mądrość, zaczerpnięta z pudełka. Dodatkowo, to także gra słów, o czym możemy się przekonać już po pierwszej rozgrywce. Będziemy w trakcie niej łączyć karty. Im umiejętniej to zrobimy, tym więcej punktów będziemy w stanie zebrać. Co wybrać? Miłość? Pieniądze? Pasję? Które z nich będą dla nas ważne w różnych okresach życia? Przekonajmy się.

Motto jest grą autorstwa Rainera Knizia, który jest matematykiem i specjalizuje się w projektowaniu gier opartych na logice.  Każda z jego gier ma walory edukacyjne, podane jednak w kolorowym sosie z ciekawymi tematami przewodnimi. Granna przeznaczyło grę dla graczy powyżej 8 roku życia. Może w nią zagrać 2-4 osób, sama zaś rozgrywka jest krótka i nie powinna przekroczyć 15 minut.

W małym i bardzo ładnym pudełku…

… bardzo porządnie wykonanym, znajdziemy jak zwykle instrukcję. W zasadzie, w tym pudełku znajdziemy je dwie. Jedną w języku Polskim, drugą angielskim.

Na odwrocie pudła znajduje się spis elementów oraz ich graficzne przedstawienie. Całe pudełko jest bardzo kolorowe z rewelacyjnymi ilustracjami a na dodatek ma śliczną wypraskę z kotkiem w środku.

Wewnątrz znajdziemy talię kart, składającą się z trzech kolorów. Fioletowy odpowiada młodości, czerwony wieku dorosłemu, a błękitny trzeciemu wiekowi. Każdy kolor ma karty z trzema symbolami: Miłości, (serce ze strzałą) Pieniądza (dolar) i Pasji (gwiazdka).

Na rewersie znajduje się oko. rozgrywka wymaga sporej spostrzegawczości i ma elementy memory, więc zapewne oko ma nam o tym przypominać 🙂 W pudełku znajdziemy również sporo żetonów z kolorami, symbolami i cyframi 1-3 (na kartach symbole znajdują się w różnej ilości (pojedynczo, podwójnie lub potrójnie właśnie).​​

Skoro znamy już elementy, przejdźmy do rozgrywki.

Jak zdobyć miłość pasję i pieniądze?

Zasady nie należą do trudnych, rozgrywkę można zaczynać niemal od razu. Cała zabawa polega na tym, że będziemy łączyć karty w trójki, według klucza koloru, symbolu lub liczby symboli na kartach. Oczywiście można spróbować zagrać taktycznie i uzbierać karty z trzema takimi samymi symbolami w tej samej liczbie a jak jeszcze do tego uda nam się w tym samym kolorze… wówczas zyskamy najwięcej.

Za każdą tak zdobytą trójkę bierzemy ze stołu odpowiedni żeton. Ale uwaga! Żetony są w trzech rozmiarach. Przed rozgrywką układamy je na stosach od najmniejszego do największego i każdy kto ułoży odpowiednią trójkę kart bierze ten z wierzchu. Pierwszy któremu się uda otrzymuje największy żeton wart 3 pkt., kolejna osoba średni- 2 pkt., kolejna najmniejszy 1 pkt. Kiedy skończą się żetony danego typu następne osoby które ułożyłyby taki sekwens nic już nie dostaną. Jeśli uda nam się uzbierać trójkę w dwóch lub trzech kategoriach na raz zabieramy odpowiednia dwa lub trzy żetony.

Rozgrywka przebiega następująco. Tasujemy talię, rozdajemy wszystkim po dwie karty, na stół wykładamy cztery odkryte karty i rozpoczynamy. Każdy gracz dociąga jedną kartę z zakrytego stosu lub z odkrytych czterech kart i próbuje uzbierać odpowiednie trójki kart. w miejsce zabranej odkrytej karty dokładamy kolejną i kolejny gracz przechodzi do swojej tury. Jeśli uzbieramy trójkę wykładamy ją na stół, zabieramy odpowiedni żeton lub kilka, a następnie odkładamy naszą trójkę do stosu kart odrzuconych.

Gdy skończy nam się talia kart zakrytych tasujemy stos kart odrzuconych, który utworzy nowy stos. Rozgrywka kończy się w momencie, gry ostatni średni żeton zostanie zabrany ze stołu. Możemy więc wybrać, czy taktycznie zbieramy jeszcze żetony jednopunktowe, czy kończymy rozgrywkę. Tu potrzebne będzie odrobinę matematyki.

Wrażenia z rozgrywki

Motto, to gra prosta i genialna w swojej prostocie. To jeden z tych tytułów który mocno zaskakuje, przede wszystkim swoją uniwersalnością. Rainer Knizia nie robi bowiem gier infantylnych. Każda jest dobrze przemyślana i zawiera elementy zabawy ale także przemycone sprytnie elementy edukacyjne. Balans jest idealny, podobnie jak skalowalność, Nie ma znaczenia w ile osób chcielibyśmy zagrać ponieważ tytuł sprawdza się dobrze zarówno na dwie, trzy i cztery osoby.

Bardzo podoba mi się w tej grze przemycenie pewnych treści etycznych, ale to wychwycą już starsi gracze. Taki prosty set collection, oparty na odrobinie szczęścia, ale także z elementami mechaniki push your luck, do tego odrobina taktyki i mamy małą ale genialną grę. Znajdziemy tu także odrobinę interakcji, ponieważ można komuś zwyczajnie sprzątnąć sprzed nosa kartę na którą bardzo liczył 🙂

Emocji w grze jest mnóstwo, choć zazwyczaj kto zgarnie szybciej największe żetony, wygrywa. Niemniej zdarzają się w fazie liczenia punktów niespodzianki. Wówczas emocje wybuchają niczym Wezuwiusz w ’79 roku naszej ery.

Bardzo duży poziom regrywalności, polega na dość sporej, wbrew pozorom, decyzyjności. Taktyka jest tu mile widziana, ale sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że warto mieć obmyślonych kilka planów awaryjnych. Dość dodać, ze nigdy nie udało mi się zakończyć rozgrywki na jednej partii, bo gra zachęca do rewanżu 🙂

Podsumowanie

Motto, to ciekawa, prosta karcianka z dobrą dawką wszystkiego: mamy tu interakcję, mamy odrobinę losowości i decyzyjności, mamy sporo dynamiki, nieco emocji, wspaniałe wrażenia estetyczne, ciekawą mechanikę, szczególnie dotyczącą zbierania punktów. Idealny balans i skalowalność powoduje, że gra się przyjemnie i wraca się często do rozgrywek.

Krótka rozgrywka, czyni ją dobrym fillerem, albo fajną szybką gierką w podróży. Da się w nią zagrać w czasie przerwy, i tuż przed spaniem.

Polecam ją każdemu, nadaje się dla początkujących, zaawansowanych, młodych i starszych graczy, par oraz przyjaciół. Nie niszczy związków, nie rozbija znajomości, za to zachęca do kolejnej rozgrywki, no bo jak to? Mieć gorsze osiągi w miłości, dostatku i pasjach? Czas na rewanż 🙂

Jakość kart i żetonów jest baaardzo dobra, więc gra będzie żyła długo i szczęśliwie, jeśli tylko chcemy się z nią zaprzyjaźnić i często wyciągać na stół.

Plusy

  • szybka i dynamiczna rozgrywka
  • bardzo dobra jakość elementów
  • bardzo ładne grafiki i kolorystyka
  • proste zasady minimalny próg wejścia
  • świetna mechanika

Minusy

  • zaawansowanym graczom tytuł może wydać się zbyt prosty
  • elementy nieco „latają” po pudełku, przydała by się bardziej praktyczna wypraska

Jak oceniam? 8/10: świetna gra (w swojej kategorii), prosta, szybka, chętnie się do niej wraca.

Ocena: 8/10

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/motto-milosc-kasa-pasja-recenzja/
Twitter