Owady, Grzyby, Dzikie Ptaki i Zwierzęta Polski. Makao i Tysiąc na wakacjach. Recenzja

​​Lato w pełni, bez względu na to, czy lubisz je spędzać w górach, nad jeziorem, nad morzem, czy na wsi, wszędzie będziesz mieć styczność z przyrodą. Najwspanialsze wakacje jakie pamiętam zawsze były związane z nieskrępowaną możliwością odkrywania tajemnic lasu, wylegiwaniem się na ciepłej łące, taplaniu się w jeziorze. Nawet zupełnie przypadkiem obserwowałem wówczas wszystko to co dookoła. Oczywiście nie obyło się bez zbierania darów lasu w tym grzybów, dzikich malin, czy jagód. Na łące łapałem motyle i pasikoniki, a czasem ze starszymi kolegami z lornetką chodziłem obserwować ptaki. Nie raz miałem okazję spotkać się oko w oko z sarną, zającem, kuną, a nawet łosiem. Wieczorem natomiast wraz z przyjaciółmi lubiłem zasiadać do partyjki Makao, Tysiąca, 3,5,7, lub innych gier karcianych.

Owady Polski, Grzyby Polski, Dzikie Zwierzęta Polski i Dzikie Ptaki Polski to klasyczne talie, żłożone z 55 kart z niesamowitymi ilustracjami przedstawiającymi zwierzęta oraz grzyby występujące w naszym kraju.  Najnowsze – Owady – pojawiły się w czerwcu 2017 roku i uzupełniły wcześniejszą kolekcję. Trefl Kraków od dawna  tworzy niepowtarzalne klasyczne talie kart, które można dopasować do każdej okazji. Tym razem wydawnictwo stworzyło karty wprost wymarzone na wakacyjne rozgrywki, a także na lekcje biologii po powrocie z wakacji do szkoły.

W pudełku dwie miłe niespodzianki

Cała seria zwierząt i grzybów Polski, podobnie jak poprzednie serie posiada w środku poręcznych pudełeczek dwie książeczki. Same pudełka to standardowe karciane etui z cienkiej tektury. Każda talia posiada dedykowaną książeczkę z krótkim opisem gatunków przedstawionych na taliach. Druga książeczka zawiera zasady kilku gier karcianych, m.in. Makao.

To co najważniejsze, to oczywiście talie. Na rewersach znajdują się grafiki łąki, lasu, grzybów i lecących ptaków. W związku z tym talie można oczywiście łączyć. Na awersach znajdziemy piękne rysunki odpowiadających danej talii zwierząt lub grzybów. Warto wspomnieć, że na każdej karcie znajduje się zupełnie inny gatunek. W przypadku grzybów, dwa kolory mają grzyby jadalne, a dwa trujące lub niejadalne. Mamy więc prócz ciekawych kart do gry mini atlasy, które pomogą nam zidentyfikować to co uda nam się zaobserwować w przyrodzie. W przypadku grzybów mogą pomóc nam zebrać te wartościowe i ominąć te, które mogły by nam zaszkodzić.

Zarówno pudełko jak i karty wykonane są materiałów dobrej jakości, choć Trefl potrafi wydać niektóre talie w większej gramaturze, oraz w sztywnych pudełkach..

Jak wygrać z przeciwnikiem i nie oszaleć ze strachu?

Zasady wielu gier dla klasycznych talii są proste, bywają również bardziej skomplikowane, musimy jednak pamiętać, że w tej talii ważny będzie nastrój, osobiście wybrałbym gry poważniejsze, bardziej ambitne, ale to zależy od indywidualnych upodobań i preferencji. Jedno jest pewne, grając kartami z serii Zwierzęta i Grzyby Polski, nie tylko możesz wygrać i się dobrze bawić, ale jeszcze przy okazji czegoś ciekawego nauczyć.

Podsumowanie

Za naprawdę niewielką cenę dostajemy do ręki talie kart dobrej jakości, o standardowych rozmiarach, z przepięknymi grafikami, o dodatkowym edukacyjnym walorze. Do tego książeczki z opisem zdobiących karty zwierząt i grzybów oraz co najważniejsze, instrukcję pięciu łatwiejszych gier karcianych. Trefl nie zostawia nas samych sobie, ale od razu podsuwa ciekawą rozgrywkę na następnych kilka lub kilkanaście letnich wieczorów.

 

Plusy

  • Niesamowite, piękne ilustracje
  • jak każda klasyczna talia nadaje się do kilkudziesięciu różnorodnych gier
  • klasyczne karty zawsze są bardzo dobrym treningiem umysłowym, tu mamy dodatkowy atut w postaci elementu edukacyjnego (nazwy gatunkowe również po łacinie)
  • niewielki format i porządne pudełko, umożliwiające zabranie talii ze sobą wszędzie gdzie mamy ochotę
  • jakość kart
  • dodatkowe elementy: książeczka z instrukcją do 5 klasycznych gier i druga z opisem zwierząt

Minusy

  • Mimo dobrej jakości, karty mogą szybko się wycierać, ponieważ mają mniejszą gramaturę i są na śliskim papierze.

Ocena: 8,5/10

Dziękujemy wydawnictwu Trefl- Kraków za udostępnienie Talii do recenzji.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/owady-grzyby-dzikie-ptaki-zwierzeta-polski-makao-tysiac-wakacjach-recenzja/
Twitter