Playing Cards Alianci. Wojenne Kierki. Recenzja

Talia poświęcona jest II Wojnie Światowej.  Był to najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości, Nie ma sensu gloryfikowania wojny jako takiej, jednak tym, którzy walczyli za tych, którzy samo nie mogli się bronić, należy się hołd. Nie trzeba być miłośnikiem historii, by docenić wielką historię. Czemuż by nie zrobić tego za pomocą kart.

Alianci to talia 55 klasycznych kart, ze wspaniałymi ilustracjami Jakuba Mathia. To kolejne karty od wydawnictwa Trefl z serii Excellent. Znajdziemy na niej Wielkich generałów, marszałków, najlepszy na ówczesne czasy sprzęt wojenny oraz szeregowych żołnierzy.

W pudełku znajdziemy dwie książeczki.

Pierwsza z nich to Instrukcja pięciu klasycznych gier karcianych: Kierków, Makao, Wista, Remika i 66. Dla osób, nie znających gier, absolutnie rarytas, dla pozostałych- miły dodatek.

Druga książeczka opisuje uwidocznionych na kartach dowódców: gen. Eisenhowera, marszałka Żukowa, marszałka Mongomery’ego, gen. MacArthur’a, a także sprzęt wojenny: czołg M4 Sherman, lotniskowiec HMS Victorious, czołg IS-2 „Józef Stalin”, pancernik USS Missouri „Big Mo”, bombowiec B-17 „Latająca Forteca”, myśliwiec P-51 Mustang, czołg T-34, wyrzutnia rakietowa BM-13 Katiusza „Organy Stalina”, czołg Churchill, samolot szturmowy Ił-2 „Latający Czołg”, myśliwiec Supermarine Spitfire, samochód rozpoznawczy „Jeep” Willys MB.

W opisach znajdziemy krótkie noty biograficzne dowódców a w przypadku sprzętu charakterystykę i krótką historię udziału w wojnie.

To co najważniejsze, to oczywiście talia. Na rewersie znajduje się samolot, czołg oraz stylizowany kokpit, a na awersach cztery kolory karciane, klasyczne, ale z rewelacyjnymi, zupełnie nietypowymi dla talii kart ilustracjami.

Figury: Asy to wspomniani już wcześniej dowódcy, króle damy i walety to czołgi, samoloty i okręty wojenne. Na bitkach (2-10), znajdują się żołnierze (trefl- partyzanci AK, pik- Amerykańscy Marines, kier- Armia Czerwona „Iwany”, karo- Brytyjska 8 Armia „Tommies”.

Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie Jokery. Grzyb atomowy z Hiroshimy. Pomyślałem- Joker- atomówka… no tak… Przecież to oczywiste.

Zarówno pudełko jak i karty wykonane są materiałów najwyższej jakości.

Którą grę wybrać, by poczuć się jak w okopach?

W przypadku kart Alianci, trudno mówić o poczuciu klimatu. Nikt z nas chyba nie chciałby powtórki tej strasznej Wielkiej Wojny. Z drugiej strony, wiele gier karcianych polega  na zbieraniu bitek, Myślę, ze dobrym tytułem będą zatem Kierki- to typowa gra na lewy, a jednocześnie trzeba je brać ostrożnie, tak by nie zebrać Kierów, za które uzyskuje się punkty karne. Smaczku dodaje fakt, że kiery w Aliantach to wojska sowieckie, z marszałkiem Żukowem na czele…choć pamiętać należy, że w tamtych strasznych czasach wojska te były sojusznikami Aliantów przeciwko armii Hitlerowskiej, Japońskiej i Włoskiej. Dla tej Talii zaproponowałbym także odmiany- Kierki Jokerowe, w których Jokery zastępują dwójkę trefl i jest to również karta minusowa, albo odmianę gry Kierki Czarna Maria, w której minusowe karty prócz Kierów to Dama Pik, Król Pik i As Pik.

Podsumowanie

Karty w talii Alianci są nie tylko najwyższej jakości, ale obok talii Steampunk i Nightmares są najładniejszymi kartami wydanymi w ostatnich latach. Cena jest niewielka, pudełko porządne, a ilustracje… ahhh ilustracje powalają wręcz na kolana. Są dopracowane w najmniejszych szczegółach i niezwykle realistyczne. W niewielkiej książeczce dostajemy dodatkowo odrobinę historii i ciekawe dane biograficzne, czy techniczne. Karty z serii Excellent, są wspaniałe, jedyne czego niezmiennie mi brak, to drugiego koloru na rewersach, aby móc wykorzystać talie do gier, które wymagają ich dwóch..

Plusy

Wspaniałe, dopracowane w najmniejszych szczegółach ilustracje
jak każda klasyczna talia nadaje się do kilkudziesięciu różnorodnych gier
klasyczne karty zawsze są bardzo dobrym treningiem umysłowym
niewielki format i porządne pudełko, umożliwiające zabranie talii ze sobą wszędzie gdzie mamy ochotę
jakość kart!!!
dodatkowe elementy: książeczka z instrukcją do 5 klasycznych gier i druga z odrobiną historii.

Minusy

Brak talii z innym rewersem

Ocena: 9/10

Jak oceniam 9/10? Talia prawie idealna, razem z Nightmares i Steampunk będą najczęściej używane przeze mnie w rozgrywkach karcianych.

Dziękujemy wydawnictwu Trefl Kraków za dostarczenie gry do recenzji.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/playing-cards-alianci-wojenne-kierki-recenzja/
Twitter