Playing Cards ECO. Makao z recyklingu. Recenzja

Razem z fundację Nasza Ziemia, wydawnictwo Trefl stara się pomagać naturze. Dlatego w wydanej Talii ECO proponuje zacząć od najbliższego otoczenia i nauczyć się sortować śmieci. Z tego niesamowitego pomysłu urodziły się wyjątkowe figury karciane ze szkła, plastiku, metalu i tektury.

ECO to talia 55 klasycznych kart z niesamowitymi ilustracjami. Trefl jak się okazuje, pomimo, że produkuje karty z papieru i pudełka z tektury, również dba o środowisko naturalne. Stąd pomysł na kolejną Talię z serii Excellent. Figury i bitki, będą nam przypominać o konieczności sortowania śmieci, a poza tym…

W pudełku możemy przeczytać o konieczności ochrony środowiska.

ECO zawiera bowiem ciekawą książeczkę w której znajdziemy informacje o recyklingu. Okazuje się bowiem od jakiegoś czasu, że jeśli tylko mamy czas i ochotę na sortowanie odpadów, stają się one cennym surowcem wtórnym, oszczędzającym nie tylko miejsce, którego mamy coraz mniej, szczególnie w miastach, ale również surowce, z których dany produkt jest wykonany, na przykład drzewa, piaski szklarskie, metale.

Druga książeczka to instrukcja, w której znajdziemy opis zasad i punktacji 5 klasycznych gier karcianych: Kierków, Makao, Wista, Remika i 66. Myślę, że przyda się zarówno tym, którzy te gry znają celem odświeżenia zasad, a jeszcze bardziej tym, którzy dopiero chcieliby nauczyć się jakichś fajnych i nietrudnych klasycznych gier karcianych.

To co najważniejsze, to oczywiście talia. Na rewersie widnieje wzór „w jodełkę” w zielonym kolorze – jak ECO to ECO na całego. Mam wrażenie, ze zastosowano tu również ECO metody produkcji, ponieważ papier z którego wykonane są karty jest jakby gorszej jakości niż we wszystkich pozostałych taliach z serii Excellent. Na awersach mamy nie tylko cztery kolory karciane, ale również cztery rodzaje surowców wtórnych, zarówno na bitkach, As’ach jak i figurach. Te ostatnie są szczególnie pomysłowe, co możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Czego tutaj nie ma?! Trefle to kartony, Piki puszki i śrubki, Kiery stanowi szkoło, a Karo to butelki PET, czyli plastik. Jako, że nie zawsze śmieci da się posortować, bo niektóre opakowania są zrobione z różnych materiałów, mamy czasem do czynienia z odpadami zmieszanymi, o tym przypominają nam figury zrobione z takich właśnie śmieci, na Jokerach.

Zarówno pudełko jak i karty wykonane są materiałów dobrej jakości, i jak sugeruje inna nieco gramatura krat- mogą pochodzić z surowców wtórnych (?).

Jaką grę wybrać?

Pierwsze skojarzenie jakie miałem, w sensie co wybrać by grać w karty ECO, to Galibardka, gra pochodząca z Sycylii i stanowiąca pasjans na dwie osoby. Skąd skojarzenie z ECO? ponieważ w tej grze karty niepasujące do układu wyrzuca się na „śmietnik”, na który można również dorzucać karty przeciwnikowi, jeśli pasują starszeństwem, blokując mu możliwość pozbycia się niechcianych kart. Gry klasyczne charakteryzują się jednak tym, ze każdy wybierze coś dla siebie spośród kilkudziesięciu, jak nie kilkuset różnych trudniejszych lub łatwiejszych tytułów. bardziej ambitne, ale to zależy od indywidualnych upodobań i preferencji. Jedno jest pewne, Bez względu na to czy wygrasz, czy przegrasz, po grze musisz posortować karty kolorami… nie przypomina to przypadkiem sortowania odpadów? Kolejną grą która od razu skojarzyła mi się z ideą tej talii jest Makao, ma bowiem zasady które każą dorzucać takie same kolory, albo takie same figury, a to już bezpośrednio kojarzy się z segregowaniem 🙂

Podsumowanie

Za naprawdę niewielką cenę dostajemy do ręki bardzo pomysłową talię kart, a do tego dwie książeczki- z zasadami pięciu gier karcianych, a także z zasadami segregacji odpadów. Pominę walor edukacyjny, bo jest on oczywisty, ale dodatkowo znajdują się tam bardzo przydatne informacje i obalane są powszechne mity dotyczące recyklingu.  Jak w każdej talii z serii Excellent, brakuje mi jedynie kart w drugim kolorze… O regrywalności klasycznych talii i skalowalności nie ma co nawet pisać, bo każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z jakąkolwiek grą karcianą wie doskonale, że elementy te są na najwyższym poziomie. Karty polecam każdemu, bez względu  na wiek, płeć, wykształcenie.

Plusy

  • Bardzo pomysłowe ilustracje
  • jak każda klasyczna talia nadaje się do kilkudziesięciu różnorodnych gier
  • klasyczne karty zawsze są bardzo dobrym treningiem umysłowym
  • niewielki format i porządne pudełko, umożliwiające zabranie talii ze sobą wszędzie gdzie mamy ochotę
  • jakość kart jest zadowalająca
  • dodatkowe elementy: książeczka z instrukcją do 5 klasycznych gier i druga z zasadami recyklingu (niesamowity walor edukacyjny i budowanie eko-świadomości)

Minusy

  • Brak talii z innym rewersem
  • jakość kart odbiega od innych z serii Excellent

Ocena: 7/10

Jak oceniam 7/10? Karty są pomysłowe i pewnie posłużą do zarwania niejednej nocy przy partyjce czegoś ciekawego, Jakość kart mogłaby być jednak nieco lepsza.

Dziękujemy wydawnictwu Trefl Kraków za dostarczenie gry do recenzji.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/playing-cards-eco-makao-recyklingu-recenzja/
Twitter