Playing Cards Steampunk. Wiktoriański Remik… Recenzja

Wyobraźcie sobie, że historia potoczyła się nieco innym torem, niż w rzeczywistości. Zamiast latać po świecie samolotami, korzystamy ze sterowców; zamiast bić się o ropę naftową, korzystamy z potęgi pary; zamiast rozwijać technologię komputerową- wykorzystujemy osiągnięcia techniczne czasów Wiktoriańskich… Właśnie wkroczyliście do świata Stampunka. Nie zapomnicie tej podróży w czasie.

Steampunk to talia 55 klasycznych kart, ze wspaniałymi ilustracjami Elwiry Pawlikowskiej. To kolejne karty od wydawnictwa Trefl z serii Excellent. Ujrzały światło dzienne w 2016 roku, tym razem to talia dla miłośników takich pozycji jak „20 000 mil podwodnej żeglugi„, czy „Wehikuł Czasu„, czyli dla miłośników steampunku- nurtu który pojawił się pod koniec lat ’80 XX wieku i dotyczy osadzonych w epoce Wiktoriańskiej powieści. Nie jest to po prostu talia kart, ponieważ…

W pudełku znajdują się…

Instrukcja pięciu klasycznych gier karcianych: Kierków (Szkoda, że nie ma w kilku odmianach, takich jak Czarna Maria, czy dominowe, lub greckie), Makao, Wista, Remika i 66. Dla osób, nie znających gier, absolutnie rarytas, dla pozostałych- miły dodatek.

Drugą, równie ciekawą niespodzianką jest książeczka opisująca zjawisko Stempunka, jego historię i rozwój a także dziedziny literatury i sztuki, również filmowej, które inspirowane są cyber i steampunkiem. Autor broszury łączy nawet powieści z tego nurtu z bestiariuszami powstałymi na podstawie opowiadań Lovecrafta, czy innych XIX i XX wiecznych autorów.

Nurt czerpie bogato nie tylko z naukowego dorobku ludzkości, lecz także z fantastyki, łącząc umiejętnie te dwa z pozoru stojące w opozycji do siebie światy. W ciekawy sposób wyjaśnione jest również jak steampunk umiejętnie wyjaśnia za pomocą dystropii lub postapokalipsy, dlaczego świat poszedł w takim a nie innym kierunku rozwoju technologicznego. Wymienione są również znaczące dzieła literackie, filmoteka, gry komputerowe, czy nawet wzornictwo inspirowane nurtem steampunkowym.

To co najważniejsze, to oczywiście talia. Na rewersie znajduje się instalacja z zegarków z kamieniami, zębatek, łańcuszków i innych mechanicznych części typowych dla wzornictwa steampankowego, a na Awersach cztery kolory karciane, klasyczne, ale wspaniale stylizowane, aby zachować klimat z początku XIX wieku. Jest więc Trefl, Pik, Kier i Karo. W przeciwieństwie do tradycyjnych talii, karty są jednostronne, tzn. nie ma na nich lustrzanego odbicia. Na bitkach (2-10), znajdują się XIX wieczne pojazdy (trefl- parowóz, pik- batyskaf, kier- sterowiec, karo- wczesny automobil, nieco przypominający przerobioną kolaskę. Na Asach podziwiać możemy przedziwne budynki: obserwatorium, latarnię morską, dom wynalazcy i świątynię.

Figury: Króle, Damy, to Mężczyźni i Kobiety posiadający niezliczone ilości stampunkowych gadżetów, Walety zaś, to przedziwne cyborgi. Jokery przypominają nieco gobliny, pracujące nad jakimiś naukowymi odkryciami.

Zarówno pudełko jak i karty wykonane są materiałów najwyższej jakości.

Którą grę wybrać, by poczuć Wiktoriański klimat?

Zasady wielu gier dla klasycznych talii są proste, bywają również bardziej skomplikowane, musimy jednak pamiętać, że w tej talii ważny będzie nastrój, osobiście wybrałbym gry powstałe w XIX wieku, ponieważ często ich zasady, a nawet sposób rozgrywki odzwierciedlał sposób życia i spędzania wolnego czasu zarówno przez XIX wieczne elity jak i robotników z rozwijających się wówczas w ekspresowym tempie licznych fabryk. Z trudniejszych gier, dobrym wyborem może być Brydż, Wist, Boston, a z łatwiejszych Kierki, czy Papieżyca Joanna.

Podsumowanie

Karty są najwyższej jakości, cena niewielka, pudełko porządne, a ilustracje… ahhh ilustracje to poezja. Są niezwykle pomysłowe i dopracowane w najmniejszych szczegółach. Dostajemy również wspaniałą historię Steampunka w niewielkiej książeczce. Dla fanów będzie to miłe przypomnienie posiadanych przez nich wiadomości, dla innych być może początek ciekawej przygody z wiekiem pary i elektryczności. Karty z serii Excellent, są rzeczywiście wspaniałe, jedyne czego mi brak, to drugiego koloru na rewersach, aby móc wykorzystać talie do gier, które wymagają ich dwóch..

Plusy

  • Wspaniałe, oryginalne i dopracowane w najmniejszych szczegółach ilustracje
  • jak każda klasyczna talia nadaje się do kilkudziesięciu różnorodnych gier
  • klasyczne karty zawsze są bardzo dobrym treningiem umysłowym
  • niewielki format i porządne pudełko, umożliwiające zabranie talii ze sobą wszędzie gdzie mamy ochotę
  • jakość kart
  • dodatkowe elementy: książeczka z instrukcją do 5 klasycznych gier i druga z historią Stampunka

Minusy

  • Brak talii z innym rewersem

Ocena: 9/10

Dziękujemy wydawnictwu Trefl Kraków za dostarczenie gry do recenzji!

[bgg id= 5451]

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/playing-cards-steampunk-wiktorianski-remik-recenzja/
Twitter

2 thoughts on “Playing Cards Steampunk. Wiktoriański Remik… Recenzja”

Możliwość komentowania jest wyłączona.