Kto pozmywa? Nie daj się wrobić :) Recenzja

Kto lubi zmywać? Nikt? Niemożliwe… No dobrze, i tak ktoś musi, ale jak wybrać kto? Można rzucić kośćmi, monetą, pokłócić się, ale po co, może spróbować choć trochę wpłynąć na wynik? „Kto Pozmywa?” może być do tego świetną okazją, w końcu i tytuł jest wiele mówiący 🙂

Kto Pozmywa? to kafelkowa gra logiczna, o dość nietypowym temacie. Granna wydało ją w zupełnie nowym pudełku, o ciekawej szacie graficznej. Przeznaczona jest ona dla dwóch do czterech graczy od 6 lat. Na rozgrywkę powinniśmy przeznaczyć nie więcej niż 15 minut.

Ładne czerwone pudełko…

…na którego odwrocie rysunki poglądowe, tekst, nie pozostawiający wątpliwości co będzie musiał zrobić przegrany, oraz opis zawartości.

​​

Instrukcja jest bardzo krótka, składa się z trzech stron, a wszystko opisane jest niezwykle przejrzyście, zasady są proste, do tego mamy przykład, wyjaśniający jak grać.

Poza instrukcją znajdziemy 24 dwustronne żetony/kafelki: 4 miski z zupą, 4 półmiski z rybą, 4 szklanki, 4 desery, cztery noże i 4 widelce. Na awersie wszystkie mają dokładnie takie same kolory.

Rewersy są za to w czterech różnych kolorach. Przed grą należy żetony wymieszać, odwrócić stroną żółtą i losowo rozdzielić, tak by każdy miał po jednym z każdego typu.

Rozpoczynamy gromadzenie brudnych naczyń.

Zasady są banalnie proste. Rozdzielone kafelki kładziemy przed sobą według wzoru z instrukcji. Wszyscy gracze w takim samym układzie. Wybieramy pierwszego gracza, a ten odkrywa dowolny kafelek. Kolejni gracze będą mieli do wyboru jedną z dwóch akcji. Albo odkrywamy swój kafelek, albo dokładamy sobie lub przeciwnikom „brudne naczynia” według klucza: kolor na kolor, lub przedmiot na taki sam przedmiot.

W ten sposób będziemy powodowali, że kolejne stosy będą rosły, ale uwaga, jeśli nieumiejętnie obierzemy taktykę naczynia mogą do nas wrócić.

Gra kończy się z chwilą kiedy żaden z graczy nie będzie już mógł wykonać żadnej akcji. Wygrywa ten, kto ma najmniej brudnych naczyń, a ten, kto ma ich najwięcej… cóż udaje się do zlewu na ciąg dalszy „zabawy” 😉

Prosta gra a ma coś w sobie.

Kto Pozmywa? jest bardzo prostym i szybkim tytułem, o banalnie łatwych zasadach. Może zagrać w nią nawet zupełnie „zielony” gracz, wytłumaczenie reguł zajmie kilka chwil. Ciekawe grafiki, powodują, że na stole jest kolorowo i dość interesująco.

Potencjał gry tkwi w dużej ilości interakcji, nieco nawet złośliwej, ale powodującej sporo pozytywnych emocji. Co do regrywalności… początkowo dużo się dzieje, widać, że można obierać różne taktyki a element losowości powoduje ciekawe zwroty akcji. Po kilku rozgrywkach można zauważyć powtarzalność a po kilkunastu potencjał powoli się wyczerpuje.

Zdecydowanie poleciłby tą grę młodszym i nieco starszym dzieciom. Jestem pewien, że nie odpuszczą po jednej rozgrywce i będą dalej walczyć o jak najdalsze miejsce w kolejce do zlewu :P. Gra ma także walory edukacyjne, co stanowi jej dodatkową zaletę.

Podsumowanie

Kto Pozmywa? dostarczy młodszym graczom mnóstwo dobrej zabawy i sporo dobrego humoru, jest prosta, szybka, sprawdzi się także jako gra rodzinna. Jako wyznacznik kto ma pozmywać również (dobra dla studentów w akademikach). Losowość jest tutaj pomocna i urozmaica rozgrywkę, znajdziemy także odrobinę taktyki.

Cena gry także jest zachęcająca. Pudełko mogłoby być nieco mniejsze, szczególnie, że wypraska jest zupełnie niepraktyczna i kafelki swobodnie przemieszczają się w pudełku. Największą wadą tytułu jest to, że zupełnie nie skaluje na dwie osoby, rozgrywka jest wówczas zupełnie losowa i w zasadzie kto przegra pierwsze dwie- trzy tury, przegrywa całą rozgrywkę, Próbowałem zastosować różne wersje- z czterema i z dwoma kolorami, niestety nic to nie dało. Najciekawiej gra się w cztery osoby, ale i we trzy da się zagrać.

Chcecie czegoś, co jest szybkie, zajmuje mało miejsca, i dostarcza sporo emocji – Kto Pozmywa? jest dla was… pod warunkiem, ze jest was więcej niż dwóch/dwoje.

Plusy

  • Ciekawy, nietypowy temat
  • szybka rozgrywka
  • mimo losowości wymaga obmyślenia taktyki
  • bardzo proste zasady

Minusy

  • Zupełnie nie skaluje na dwie osoby
  • po kilkunastu rozgrywkach gra gubi swój potencjał
  • wypraska w pudełku zupełnie niepraktyczna

Jak oceniam? Gra ma potencjał, nieco zmarnowany brakiem skalowalności na dwie osoby, ale od czasu do czasu warto w nią zagrać.

Ocena: 5,5/10

Dziękujemy wydawnictwu GRANNA za grę!

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/pozmywa-daj-sie-wrobic-recenzja/
Twitter