Super Psiaki. Pieskowy tetris dla zręcznych. Recenzja

Informacje o grze

Tytuł: Super Psiaki
Wydawnictwo: Kudu Games
wiek: od 10 lat
ilość graczy: 2-4
czas rozgrywki: około 20 minut.

„Psia Królowa właśnie przybyła do miasta.! Akrobatyczne Super Psiaki przygotowały wiele karkołomnych figur, aby uczcić jej przybycie oraz zapewnić wspaniałą rozrywkę!. Psiaki oprócz wykonywania śmiałych sztuczek uwielbiają rywalizację – czy pomożesz im w koordynacji występu i sprawisz, że twoja grupa psiaków zdobędzie uznanie królowej?”

Super Psiaki to mini gra na czas kierowana zarówno do najmłodszych, jak i starszych odbiorców. Bez problemu może pełnić funkcję dodatku imprezowego, jak również bawić dzieci i młodzież w gronie rodzinnym. Jest to tytuł zręcznościowy, typowa gra na refleks… ale prócz tego autentycznie bawi, mimo swojej prostoty i niewielkiej ilości elementów.

Maskotka ze zdjęcia powyżej nie jest elementem gry!!!

Zawartość pudełka

Choć w moim przypadku raczej powinienem napisać woreczka strunowego, ale tylko dlatego, że dzięki uprzejmości Kudu Games mogę specjalnie dla Was zrecenzować prototyp gry, która – to pewne została już ufundowana na Wspieram.to. Kampania crowdfundingowa Super Psiaki rozpoczęła się 10.10.2017 r.

Niestety nie wiem jak będzie wyglądało pudełko, ale wiadomo co będzie zawierało: 28 dwustronnych Płytek Psiaków, a wśród nich cztery zestawy po siedem różnych ras. Psiaki to prześmieszne Cube’y o różnych kolorach i innych cechach wyglądu, jak pyszczek, uszy itp.

Kolejny element, to dwustronne Karty Akrobacji – jest ich 30. do tego mamy 4 Karty Sceny.

Zasady

Jak już wspominałem Psiaki to gra zręcznościowa. Każdy z graczy ma za zadanie jak najszybciej ułożyć „układy akrobatyczne”, które znajdują się na odpowiednich kartach. Każdy poprawnie ułożony układ przynosi punt zwycięstwa w postaci karty. Wygrywa gracz z największą ilością zgromadzonych Kart Akrobacji.

Prawda, ze proste? No to do dzieła… bardzo szybko przekonacie się, że pod presją czasu tak proste zadania czasem stają się piekielnie skomplikowane 😉

Setup jest ekspresowy. Każdy z graczy dostaje po siedem psiaków, jedną kartę Sceny, zaś Karty Akrobacji należy potasować i ułożyć w trzech odkrytych stosach.

Każda runda składa się z dwóch etapów:

  1. Jeden z graczy rozpoczyna rundę okrzykiem „Psiaki do dzieła”, wówczas wszyscy gracze zaczynają odtwarzać jeden z trzech widocznych układów akrobatycznych.
  2. Gracz, który uważa, że zakończył zadanie i prawidłowo odtworzył wzór, krzyczy „Psiaki Górą”, a następnie lekko uderza w wybraną Kartę Akrobacji (tę samą, z której odtwarzał układ). Wszyscy przerywają układanie i sprawdzają czy „zaklepujący” nie pomylił się. Jeśli nie, otrzymuje on kartę jako nagrodę, odkrywa kolejną, krzyczy „Psiaki do dzieła” i gra jest kontynuowana. Pozostali mogą. dokończyć układanie rozpoczętych układów. Jeśli zaś układ nie był prawidłowy, gracze kontynuują układanie swoich wzorów, a pechowiec nie tylko nie dostaje karty, ale jeszcze musi odłożyć jedną z wcześniej zdobytych. Musi także wybrać inny wzór niż ten który układał i rozpocząć układanie od nowa.

Gra kończy się wraz z wyczerpaniem Kart Akrobacji.

 

Czy Super Psiaki są super?

Musze przyznać się bez bicia, ze nie jestem jakimś wielkim fanem  gier zręcznościowych, ale Super Psiaki od razu przykuły moją uwagę, ponieważ wykorzystują ciekawą mechanikę nieco przypominającą układanie Tetrisa, czy Domino.

Dzięki takiemu samemu zestawowi początkowemu sfory Psiaków dla każdego gracza, oraz możliwości układania nie jednego, a jednego z trzech układów, każdy ma równe szanse. Decydować będzie wprawne oko, spostrzegawczość i szybkość.

Nie podobają mi się osobiście okrzyki, ale zmieniłem je sobie na START i STOP i tez doskonale działa… wiem wiem jestem sztywniakiem… chociaż kiedy rozgrywałem jedną z partyjek przy uprocentowionych napojach, treść okrzyków przestawała mieć znaczenie. 🙂

Psiaki bardzo dobrze skalują się wiekowo. Podobnie zresztą jak ilościowo. Taka sama zabawa jest przy dwu, trzy i czteroosobowej rozgrywce, no dobra, przy czterech osobach jest nieco więcej funu, szczególnie dlatego, ze układy są trzy, co daje większą możliwość ze ten „szybszy” przy okazji popsuje komuś innemu szyki :).

Zasady gry są bardzo proste i przejrzyście opisane w mini instrukcji. Psiaki to wspaniały szybki do rozłożenia i rozegrania fillerek. A jeśli jeszcze dodamy bardzo niską cenę, mamy fajną grę na każdą okazję, kieszonkową, , zabawną albo idealnie nadającą się na niezobowiązujący prezent.

Polecam serdecznie!

Moja ocena to 7,5/10 Prosta, bardzo przyjemna i szybka gra.

Plusy

  • Proste zasady
  • Ciekawa mechanika przypominająca Tetrisa
  • Szybka rozgrywka
  • Wreszcie Psy zamiast Kotów 😛

Plusy/Minusy

  • Jeśli ktoś nie lubi gier zręcznościowych, nie przypadnie mu do gustu, ponieważ angażuje wrok, koordynację ruchową i wyobraźnię przestrzenną jednocześnie.

Dziękujemy wydawnictwu Kudu Games za przesłanie prototypu gry do recenzji.

Post Scriptum

Jeśli spodobała wam się powyższa recenzja i zainteresowały was Super Psiaki, to pospieszcie się. Macie szansę wesprzeć projekt jeszcze przez cztery najbliższe dni (czyli do 12.11.2017 r.). TU znajdziecie link do Kampanii.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/super-psiaki-pieskowy-tetris-dla-zrecznych-recenzja/
Twitter