Timeline Polska. Czy znasz dobrze naszą historię? Recenzja

Czy wiecie kiedy Polska odzyskała niepodległość? A kiedy ją utraciła? Ilu polska miała Noblistów? Czy wiecie, że pierwszy spinacz biurowy to polski wynalazek?, albo że pierwszy na świecie helikopter to polska maszyna? Kiedy powstał Biskupin i które miasto jest starsze: Kraków, czy Wieliczka?

Tmeline Polska to talia 110 małych kart zawierających wynalazki, wydarzenia, dokumenty, i odkrycia związane z Polską. To bardzo oczekiwana nowa odsłona klasycznego Timeline i jak najbardziej kompatybilna z poprzednimi wersjami. Wydawnictwo Rebel zadbało o piękną oprawę, gra przeznaczona jest dla 2-8 osób w wieku powyżej 8 lat. Powinniśmy przeznaczyć na nią około 15 minut… chyba, że będziemy mieli ochotę na jeszcze… :).

Niesamowite pudełko, niczym bombonierka.

A w zasadzie dwa pudełka, ponieważ to właściwe znajduje się w plastikowej wyprasce i kartonowej ramce. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki temu unikniemy wycierania się farby z pięknego, emaliowanego, metalowego i wytłaczanego pudełka w którym znajdują się karty Timelines Polska.

Po otwarciu zobaczymy małe karty umieszczone w ładnej przypominającej aksamit czarnej wyprasce. Na nich znajduje się niewielka instrukcja w postaci książeczki, napisana w prosty przejrzysty sposób, do tego z ilustracjami i przykładami.

Kart jest 110, wszystkie mają bardzo ładne grafiki, niezwykle dokładne i zgodne z faktografią historyczną. Stroje postaci odpowiadają danej epoce, co w brew pozorom, może ułatwić zagrywanie kart. Wydarzenia pochodzą nie tylko z różnych lat, ale także epok historycznych, również tych w których nie było na mapie świata Polski, czy to w czasach przed 966 rokiem, czy to w trakcie rozbiorów. Wśród wydarzeń znajdziemy ważne dokumenty, odkrycia, wynalazki, bitwy, koronacje, powstania, utwory literackie, czy sztuki teatralne, powstanie pierwszych kolei, lotniska, a nawet Mc Donalda (hmmm, czy to aby na pewno jedno ze 110 najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego Kraju???).

Zarówno pudełko jak i karty wykonane są materiałów najwyższej jakości.

Zasady gry są proste, więc do dzieła!

Gra jak sama nazwa wskazuje polega na ułożeniu właściwej linii czasu (Timeline z ang. – linia czasu). Każdy z graczy otrzymuje po 6 kart (2 do 3 graczy, 5 (4 do 5), 4 (6 do 8). Doświadczeni gracze mogą dobrać inną liczbę. Im więcej kart tym większy poziom trudności. Przynajmniej teoretycznie.

Wszystkie karty kładziemy przed sobą tak by na górze były same wydarzenia bez dat. Pozostałe karty stanowią stos kart na stole, jedna zostaje odkryta i pierwszy gracz może dołożyć wybraną przez siebie kartę obok z prawej strony jeśli uważa, ze dane wydarzenie odbyło się później niż to z odkrytej karty, z lewej, jeśli uważa, że odbyło się wcześniej.

Następnie odwraca się dołożoną kartę i jeśli jest sukces, zostaje ona na stole, a gracz ma o jedną kartę mniej. Kolejni gracze robią to samo, z tym, że już można dokładać karty w środek, między dwie leżące, jeśli gracz uważa, że dane wydarzenie było wcześniej od jednego z tych na stole i później od kolejnego. Prawda, że proste? No dobrze, a jeśli jednak okaże się, że nie udało nam się właściwie oszacować daty? Wówczas karta trafia do pudełka, a my musimy pociągnąć kolejną ze stosu i tym sposobem mamy nadal taką samą liczbę kart na ręce.

Wygrywa ten kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart w danej rundzie. Jeśli przytrafi się to więcej niż jednemu graczowi, gra toczy się dalej, pozostają wyłącznie zwycięzcy. Gracze dobierają po jednej karcie i grają tak długo, dopóki nie uda się wyeliminować tych, którzy w którymś momencie popełnią błąd i nieprawidłowo zagrają kartę.

Podsumowanie

Timeline Polska, to ciekawa, bardzo prosta i krótka gra karciana. Ma przede wszystkim dobry wymiar edukacyjny. Jest, ze względu na ilość kart, dość regrywalna, dodatkowo, ze względu na kompatybilność z poprzednimi edycjami Timeline, można ją połączyć zwiększając nie tylko regrywalność, ale również poziom trudności. Skaluje się bardzo dobrze, nie ma żadnego znaczenia czy zagrają dwie, pięć czy 8 osób.  Czy polecałbym ją każdemu? Nie, ponieważ historycy, czy pasjonaci historii, nie będą czerpali przyjemności z rozgrywki, raczej będzie to dla nich „taki pasjans”. Druga sprawa, to skalowalność- owszem jeśli chodzi o liczbę graczy nie ma problemu, jeśli chodzi o wiek graczy… może się okazać, że dla jednych jest za łatwa a dla młodszych za trudna, w związku z tym  doradzałbym dobieranie graczy mniej więcej w podobnym przedziale wiekowym.

Po kilku, czy kilkunastu rozgrywkach istnieje ryzyko kojarzenia poszczególnych kart. Losowość- i jest i jej nie ma. To zależy od poziomu znajomości historii przez gracza. Mechanicznie, owszem, to czysta losowość, ale taki już urok Timeline’a.

Gra ma sporo zalet, a najważniejszą wśród nich jest wspomniany przeze mnie element edukacyjny. Stosunek jakości do ceny również jest bardzo dobry. To wszystko sprawia, ze wartko choć raz zetknąć się z tą grą, a rozgrywki są pełne emocji.

Plusy

  • Pudełko, jako małe dzieło sztuki!!
  • niewielki rozmiar, można wszędzie ze sobą zabrać i rozłożyć również praktycznie wszędzie
  • piękne i wierne realiom historycznym ilustracje
  • bardzo proste zasady
  • jakość kart

Minusy

  • Niektóre wydarzenia są co najmniej kontrowersyjne (pierwszy Mc Donald w Polsce (?!))
  • przy częstych rozgrywkach kojarzymy już karty
  • dla historyków i pasjonatów historii zbyt prosta
  • źle się skaluje przy graczach w różnych grupach wiekowych

Ocena: 7,5/10

Dziękujemy wydawnictwu REBEL za przekazanie gry!

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://planszotaur.pl/timeline-polska-czy-znasz-dobrze-nasza-historie-recenzja/
Twitter