Jeśli chcesz sprzedawać własne towary i produkty, powinieneś wyposażyć swój sklep w urządzenia fiskalne. Jednym z nich jest drukarka fiskalna. Czym w ogóle jest to urządzenie, jak działa i czy jego posiadanie jest obowiązkowe dla każdego sprzedawcy? Przekonajmy się i prześledźmy wszystkie istotne parametry drukarki fiskalnej.
Czym jest drukarka fiskalna?
Otóż jest to nic innego, jak niewielkie urządzenie, które rejestruje nasze przychody na tej samej zasadzie co kasa fiskalna. Rejestrowane są przychody, które pochodzą ze sprzedaży detalicznej. Sam rejestr służy do późniejszego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z uzyskanego przychodu. Każde urządzenie fiskalne musi posiadać obowiązkową homologację, inaczej jego użycie będzie niezgodne z prawem. Drukarka fiskalna będzie zatem drukować paragony oraz drukować podsumowanie sprzedaży z danego dnia. Jest to duże ułatwienie dla każdej osoby, która prowadzi swój sklep i musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym.
Zobacz artykuł: drukarki fiskalne online
Parametry techniczne
Drukarka fiskalna nie jest w stanie pracować samodzielnie, musi być ona podłączona do komputera za pomocą kabla lub zdalnie. Służy ona do rejestrowania i drukowania paragonów. Można ją z powodzeniem połączyć z komputerowymi systemami do sprzedaży, przykładowo ze znanym programem POS. Program, jakiego będziesz używać przy pracy z drukarką fiskalną nie musi posiadać homologacji, natomiast protokoły do komunikacji z drukarką są proste i dostępne na internetowych stronach producentów danych drukarek. W razie trudności zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z producentem i uzyskanie potrzebnej pomocy na drodze telefonicznej konsultacji.
Kwestia druków fiskalnych
Sprzedaż detaliczna w Polsce musi być rejestrowana za pomocą kasy lub drukarki fiskalnej. Dobrze, aby drukarka fiskalna rejestrowała sprzedaż nie tylko za pomocą druku, ale także poprzez jej rejestracje na dysku pamięci. Paragon powinien zostać przekazany klientowi, kopia zaś ma obowiązek być przechowywana na okres pięciu lat.